به گزارش ایران ناز خرفه از جمله به درد بخور ترین سبزیای خوراکی هستش که می تونه در زمینه های زیادی باعث درمان مشکلات جور واجور بدن شه در ماه رمضان از این سبزی در وعده های سحری و افطار بیشتر استفاده کنین یه کارشناس طب سنتی گفت:

 

خرفه سرد و تر بوده و برگ و ساقه خرفه مسکن صفرا هستش و گرما خون, کبد و معده رو آرامش می بخشه، هم اینکه سبزی اون به درد بخور در وعده سحر و افطار ماه رمضانه و از تشنگی پیشگیری می ‎ کنه.سید جواد علوی درباره خرفه گفت: خرفه گیاهی خودرشده که در تموم نواحی مرطوب و باغچه ها می رید،

 

 

این گیاه به وسیله سازمان بهداشت جهانی لقب اکسیر جهانی رو به خود گرفته.به گفته ایشون خرفه دارای طبع سرد و تر بوده و برگ و ساقه خرفه مسکن صفرا هستش و گرما خون, کبد و معده رو آرامش می بخشه و واسه کاهش تب های صفراوی و آرامش تشنگی و کنترل ادرار در مورد مریضی دچار دیابت به وجود اومده به وسیله گرما خوبه.

 

هم اینکه واسه ماه رمضان در وعده افطار و سحر سبزی بسیار مفیدیه.این کارشناس طب سنتی ادامه داد: گیاه خرفه مدر یا ادرارآور بوده و واسه خرد کردن سنگ مثانه و ازدیاد ترشح بول یا ادرار خوبه. مصرف خوراکی «خرفه» به عنوان سبزی خام و یا پخته همراه با پیاز و روغن واسه تقویت روده ها،

 

 

قطع اسهال و تبدار استفاده می شه و مصرف خام برگ و ساقه اون به صورت سالاد و همراه با سرکه واسه درد کلیه خوبه.علوی گفت: این گیاه در مصرف داخلی قطع کننده و بندآورنده خون ریزیه, ضماد برگ و ساقه اون به تنهایی واسه آرامش گرما اعضا و سوختگی آتیش خوبه.

 

اگه بر معده و کبد گذارن, واسه آرامش گرما هم خوبه.ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: جویدن برگ خرفه به مقدار کم، کُندی دندون رو رفع می کنه (کُندی دندانی که از خوردن میوه ترش و یا دلیل دیگری ایجاد شده باشه) و زیاد جویدن اون کندی دندون بوجود میاره. از عصاره اون واسه التهابای

 

 

گرم چشم با مالیدن در محل ملتهب استفاده می شه.این کارشناس طب سنتی ادامه داد: این گیاه در بیماران آسمی اثر گشادکننده مجاری تنفسی و پایین آورنده قند خون رو داره و خاصیت تقویت عضلات قلبی و ضدتوموری هم در اون دیده شده.علوی گفت:

 

از خواص تخم خرفه میشه به تصفیه کنندگی خون، رفع التهابات گوارشی، رفع سرفه و آرامش دهنده تشنگی اشاره کرد. هم اینکه تخم خرفه تقویت کننده قوای عمومی بدنه. تخم گیاه خاصیت ضدکرم، به خصوص علیه کرم کدو رو داره. هم اینکه افراد سردمزاج باید اونو با نعناع و کرفس بخورند.

.

منبع :