ازگیل با نام علمی Mesplius germanica L   از تیره گلسرخیان درختی کوچیک با ارتفاع ۶ متره که دارای شاخه های خاردار،در جوونی خزی و کم کم صاف می شه.برگهای اون بیضی، کمی کشیده ،نوک تیز، کناره برگها بی دندانه یا چند دندانه داره و ابعاد اون ۱۰ تا ۱۳ سانتیمتر تغییر می کُند روی برگها سبز تیره و پشت برگهای این درخت به رنگ خاکستریه.

گله های اون سفید بزرگ و تک بدون پایه، میوه اون گرد، کروی و قهوه ای رنگه. روی پوست میوه کرکهای نمدی مخملی و عدسکهای سفید دیده می شه. ابعاد میوه این درخت در اندازه گیلاس تا گردوه.

ازگیل و خواص اون جهت دستگاه گوارش و رفع آفت دهن

این میوه در شمال ایران به صورت خودرو دیده می شه و بعضی هم اونو می کارن. به زبون گیلکی به اون کونوس, کُنوس می گن، و در زبون مازندرانی اونو کنس و کندس نامیده ان. میوه ازگیل وقتی که به طور کامل نرسیده خیلی سفت و اسیدیه. از این میوه در شمال جهت جفت و جور شربت و کنسرو ازگیل استفاده می شه.

اثرات درمانی میوه ازگیل: مقوی قابض ، ضد اسهال مرتفع کردن ترشی معده و مدفوع سوزان برطرف کردن مشکلات تب، تقویت عمومی بدن،ورم روده، رفع اسهال ساده،ورم مخاط گلو، ناراحتیای حلق و گلو، و پیشگیری از خونریزی.

بخشهای مورد استفاده درخت جهت درمان عبارتند از: برگ، میوه، پوست درخت

ترکیبات میوه ازگیل:

لعاب، قند، مالیک اسید، سیتریک اسید، و تانن به مقدار فراوون

درمان آفت دهن به کمک برگ درخت ازگیل:

روش درمان به این صورته که مقدار ۱۲ گرم برگ درخت ازگیل رو تو یه لیوان آب جوشونده، و جهت برطرف کردن جوشا یا همون آفت دهن به وسیله جوشونده بدست اومده چندین بار در روز دهن شویه (قرقره) کنین.

درمان خونریزی رحمی با ازگیل خام:

روزانه چند عدد ازگیل خام رو تا بهبودی کامل تناول کنین.

روش درست کردن شربت ازگیل

جفت و جور شربت ازگیل جهت درمان اسهال و جمع شدن شکم به این صورته که اول ۲۰۰ گرم ازگیل خام جفت و جور کرده و پوست و هسته اونو خارج کرده و گوشتش رو تیکه تیکه کنین و تو یه لیتر آب ، در حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بجوشونین. بعد حدود ۵۰ گرم برگ تازه ازگیل به اون اضافه کنین و به مدت ۴ الی ۵ ساعت دم کنین. و در آخر جهت غلیظ شدن به اون قند اضافه کنین.

توجه:

هسته  میوه ازگیل به دلیل دارا بودن اسید سیانیدریک واسه بدن سمی و مضره و از خوردن اون باید دوری شه.


منبع :