ازگیل؛ میوه ای عجیب و پرخاصیت

ازگیل میوه ای پر از مواد مغذی مانند پتاسیم، منیزیم، منگنز، روی، آهن و … هستش و واسه درمان خیلی از مریضیا مانند سنگ کلیه، فشارخون، التهابای روده ای و … کاربرد داره.

واسه بیشتر آدما تجربه کردن طعمای جدید، حس متفاوت و لذت بخشی رو منتقل می کنه و شاید به خاطر همین باشه که غذاها، دسرها، سوپا و سالادهایی از بقیه نقاط جهان تا این اندازه برامون جذابیت دارن و عرضه اینجور غذاهای جدیدی با استقبال زیادی مواجه می شن. از این میان بازار داغ میوه ها و سبزیای جدید و نامعلوم که فقط در قسمتای خاصی از جهان می رویند، هم بی نصیب نمونده و خیلی از میوه های جدید و عجیب مانند جکی فروت، پشن فروت، میوه ستاره ای و … طرفداران خاص خود رو دارن و با قیمتای زیاد به فروش می رسن. شاید براتون باحال باشه که بدونین در کشور ما هم میوه هایی می رید که واسه بقیه مردم جهان عجیبه و با آب و تاب خاصی از طعم و مزه اون واسه همدیگه تعریف می کنن و خواستگاه اصلی اونو ایران معرفی می کنن. یکی از این میوه ها ازگیله.

ازگیل میوه ای عجیب و نامعلوم واسه بیشتر مردم دنیا هستش. بعضی طعم اونو مشابه با انجیر، کامکوات و خرمای ایرونی می دونن و یه سریای دیگه طعمی بین گلابی و زالزالک رو به اون نسبت میدن. ازگیل واسه خیلی از مردم دنیا عجیب و جذابه، اونو به عنوان میوه ای فانتزی می شناسن و قیمت بالایی داره. ولی در ایران، عراق، ترکیه و بعضی کشورای اروپایی فت و فراوون پیدا میشه و یکی از تک و توک میوه هاییه که در فصل زمستون به بار می شینه.

 

ازگیل رو بیشتر بشناسین

ازگیل یکی از گیاهان خونواده رز هستش و از نظر گیاه شناسی گیاهی بین گلابی و زالزالکه. ازگیل اول به رنگ سفیده و با رسیده شدن به رنگ قهوه ای در میاد. این گیاه که در جنوب شرقی اروپا و جنوب غربی آسیا پیدا میشه، به سرعت فاسد می شه و پر از پکتین هستش. به خاطر همین واسه جفت و جور شکلای جور واجور ژله، مارمالاد و مربا مناسب هستش. درخت ازگیل برگایی به رنگ زرد و قرمز داره و چوب این درخت خاصیت منحصر به فردی داره و غیرقابل شکستنه.

ازگیل یکی از میوه هاییه که پر از پتاسیم هستش. به خاطر همین واسه آدمایی که گرفتار به فشارخون بالا هستن، مناسبه

ازگیل پر از مواد مغذی

هر ۱۰۰ گرم از میوه ازگیل دارای ۴۳ کالری، انرژی هستش. ۱۰۰ گرم از میوه ازگیل هم اینکه، ۵/۰ میلی گرم روی، ۵/۰ میلی گرم منگنز، ۲/۷ میلی گرم آهن، ۳۹ میلی گرم فسفر، ۵۵ میلی گرم منیزیم، ۷۳ میلی گرم کلسیم و ۷۹۲ میلی گرم پتاسیم داره. این ارقام نشون میده که ازگیل پر از مواد معدنی هستش. هم اینکه ازگیل بدون هرگونه چربی اشباع و کلستروله و در اون ۷۵ درصد آب و ۲۱ نوع اسید چرب مانند استئاریک اسید، پالمتیک اسید، لینولئیک اسید و اولئیک اسید هست. هم اینکه پر از ویتامین C، ویتامین A، ویتامین B1 و ویتامین B2 هستش.

 

ازگیل علیه سنگ کلیه

اصلی ترین کاربرد ازگیل واسه برطرف کردن مشکلات کلیوی هستش؛ چون آب مولکولی زیادی داره و بدن رو سم زدایی می کنه. در نتیجه به عنوان همکاری واسه کلیه ها معرفی می شه. مصرف همیشگی ازگیل دفع ادرار رو آسون کردن می کنه و سنگای کلیوی رو نابود می کنه. واسه نابود کردن سنگای کلیوی علاوه بر میوه ازگیل، از جوشونده برگ ازگیل، هم میشه استفاده کرد.

 

ازگیل، کاهنده فشارخون

ازگیل یکی از میوه هاییه که پر از پتاسیم هستش. به خاطر همین واسه آدمایی که گرفتار به فشارخون بالا هستن، مناسبه. خیلی از تحقیقات نشون میده که افراد گرفتار به فشارخون بالا، باید مصرف مواد غذایی پر از سدیم رو کم کنن و عوضش مصرف مواد غذایی پر از پتاسیم، منیزیم و کلسیم رو زیاد کنن. از این رو مصرف میوه هایی که پر از پتاسیم هستن مانند موز، گوجه فرنگی، زرشک، ریواس، ازگیل و … واسه این افراد بسیار مناسب هستش.

ازگیل، پر از آنتی اکسیدانا

ازگیل پر از ترکیبات فنلی هستش. این ترکیبات فنلی در بدن تبدیل به پلی فنلا می شن و واسه تولید آنزیمای آنتی اکسیدانی به کار می رن. تولید پلی فنلا یکی از سیستمای دفاع آنتی اکسیدانی در بدن واسه مقابله با رادیکالای آزاده. ازگیل پر از فنولیک اسید و فلاوونوئیدها هستش و به عنوان یکی از قوی ترین آنتی اکسیدانای طبیعی شناخته شده. همونجوریکه می دونین مصرف میوه هایی با ظرفیت آنتی اکسیدانی بالا مانند ازگیل باعث از بین رفتن رادیکالای آزاد و در نتیجه پیشگیری از دچار شدن به بسیاری سرطانا می شه.

 

بقیه اثرات درمانی:

۱. مناسب واسه افراد دیابتی: میوه ازگیل از قند کمی تشکیل شده و یکی از میوه های بسیار مناسب واسه افراد دیابتی هستش. هم اینکه پر از فیبره که به کنترل قند خون کمک می کنه.

۲. درمان التهابای روده ای: واسه این منظور خیلی از منابع پیشنهاد می کنن تا این میوه رو پوست بگیرین، هسته هاش رو جدا کنین و قسمت باقیمونده میوه رو با کمی شیر مخلوط کرده، بعد مصرف کنین.

۳. مشکلات دستگاه گوارش: میوه ازگیل به خاطر درمان اسهال و محدود کردن نفخ معده پیشنهاد شده.

۴. مشکل دفع: ازگیل واسه برطرف کردن مشکلات دفعی و به عنوان ادرارآور شناخته شده.

۵. چاق کننده: خیلی از منابع این میوه رو چاق کننده و اشتهاآور معرفی می کنن.

۶. بی نظمیای قاعدگی: مصرف منظم ازگیل باعث نظم بخشیدن به دوره های عادت ماهیانه می شه.

۷. تقویت کننده اعصاب

۸. درمان هموراژ

 

موارد احتیاط:

در زمان مصرف مواظب دانه های ازگیل باشین، چون این دانه ها پر از اسید هیدرو سیانید هستن که سمی هستن.

 

بینه خوشنودی راد

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و سلامت سایت آکا