وقـتـی نـفـس مـی کـشـی، دهـانـت رو بـبـنـد!

تنفس دهانی، صورت رو کشیده و دراز می کنه. در دنیای ماشینی امروز که آلودگی هوا بیداد می کنه و حساسیتای تنفسی فراوانه، این مشکل زیاد دیده می شه…
خیلیا به دلیل حساسیتای تنفسی مجبورند از راه دهن نفس بکشن و دلیلش هم اینه که مخاط بینی شون در این حساسیتا متورم و راه تنفسی بینی شون بسته شده. اما تنفس از راه دهن، مشکلاتی رو واسه فک، دهن و صورت افراد بوجود میاره که این مطلب به طور گذرا به اونا اشاره می کنه.
مشکلات تنفس دهانی رو بیشتر از همه دندون پزشکان احساس می کنن و ممکنه تشخیص اولیه اونو دندون پزشکتون به شما بگه. خشکی دهن، افزایش پوسیدگی دندون ها، خشکی لبا، التهاب و مریضیای لثه به دلیل تغییر پوشش طبیعی میکروبی دهن، بوی بد دهن و اثر بد روی فرم فکا و صورت از مشکلات مهم تنفس دهانیه، بازماندن همیشگی دهن، فشار جانبی روی فک بالا رو هم زیاد می کنه.
هم اینکه اگه تنفس شدید دهانی در طول سالای رشد -از کودکی تا زمان بلوغ- ادامه داشته باشه، فک بالا می تونه دچار تنگی یا کاهش عرض شده و سقف دهن عمیق و کام گنبدی شکل شه که می تونه روی تیغه بینی فشار بیاره و انحراف بینی بسازه.
همه این مشکلات دوباره تنفس دهانی رو شدید شدن می کنن. نکته دیگه اینکه باز موندن همیشگی دهن، موقعیت زبون و شکل فک پایین رو هم می تونه عوض کنه و صورت، حالت دراز و کشیده پیدا می کنه. از طرف دیگه، فردی که دچار تنفس دهانیه، واسه اینکه راحت تر نفس بکشه سر خود رو به عقب خم می کنه و این موضوع روی اندام اون اثر منفی میذاره.


لوزه سوم و تنفس دهانی:
وجود لوزه سوم یا لوزهای بزرگ در سنین ۷، ۸ سالگی باعث تنفس دهانی در کودک می شه و همین امر در صورت موندگاری با فشار منفی ای که در سقف دهن بوجود میاره به مرور باعث کشیده تر شدن صورت و در نتیجه بسته تر شدن قوس فک بالا می شه که در موارد شدیدتر واقعا به زیبایی آسیب می زنه. با تشخیص به موقع و درمان تنفس دهانی به خوبی می شه از ایجاد این مشکل در کودک جلوگیری کرد. واسه درمان باید از یه متخصص ارتودنسی و یه جراح گوش و حلق و بینی کمک بگیرین.

تنفس دهانی و مشکل صحبت:
آدمایی که دچار تنفس دهانی به وجود اومده به وسیله گرفتگی بینی هستن از دید صحبت مشکل دارن و معمولا تودماغی صحبت می کنن که این موضوع در تشکیل شخصیت کودکان اهمیت خاصی داره. آدمایی که در اثر تنفس دهانی دارای فک بالای جلوآمده هستن، معمولا در ادای بعضی کلمات و تلفظ شون دچار مشکل می شن.

راه حل:
شما ممکنه از راه دهن نفس بکشین ولی ندونین که چیجوری با این مشکل کنار بیایید. اول باید تشخیص درست داده شه و با آزمایش و معاینه دقیق بالینی و با کمک رادیوگرافی دلیل تنفس دهانی مشخص شه. اگه مشکل انسدادی به دلیل آناتومیک و مریضیایی مانند پولیپ یا التهاب لوزها و… باشه درمان به وسیله متخصص گوش و حلق و بینی و با روشای دارویی یا جراحی انجام میشه.
جالبه بدونین که دلیل اصلی خیلی از جراحیای بینی همین تنفس دهانی به دلیل مشکلای ساختاریه. اما اگه تنفس دهانی، فقط از روی عادت باشه، واسه درمان از یه روش تمرینی استفاده کنین؛ یه تیکه کاغذ رو بین لبا نگه دارین و از بینی تنفس کنین. به محض باز کردن دهن کاغذ میفته و شما نسبت به تنفس دهانی خود آگاه میشین. این تمرین کم کم تنفس دهانی عادتی رو رفع می کنه

منبع:hipersian.com