: تأمین مواد معدنی لازم بدن و داشتن رژیم غذایی متعادل که شامل همه مواد مغذی مثل چربیا هستش می تونه به کارکرد بهتر سلول های عصبی و تولید و ترشح شیر کمک کنه. در این جا بهترین مواد غذایی مناسب و مواد گیاهی که دلیل تحریک تولید شیر مادر می شن رو ذکر می کنیم:

سبزیجات برگ پهن و سبز

– سبزیجات برگ پهن مانند اسفناج، کلم، کاهو و … از جمله مواد غذایی هستن که کارشناسان پیشنهاد می کنن اونا رو استفاده کنین چون مصرف اونا دلیل ازدیاد شیر مادر می شه و منبع خوبی از شکلای جور واجور مواد معدنی، ویتامینا، آنزیما و فیتواستروژن ها می باشن که عمل شیرآوری رو تقویت می کنن. ریحان هم جز گیاهان معطر و دارای خاصیت ضد نفخ واسه مادر و کودکانه.

رازیانه

– رازیانه یکی از شناخته شده ترین گیاهان در تولید و افزایش شیر مادران می باشه.

رازیانه شامل ترکیباتی می باشه که می تونن دلیل تغییرات هورمونی شن پس این ترکیبات دارویی می تونن با تحریک تولید استروژن و پرولاکتین که در تولید شیر مؤثر هستن، دلیل افزایش ترشح شیر مادر شن. رازیانه رو می توان به صورت خام و یا پخته شده مصرف کرد. هم اینکه می توان اونو بخارپز کرده و یا در کره تفت داد و مصرف کرد. رازیانه معطر خاصیت ضد نفخ هم داشته و با ورود به شیر مادر از دل درد کودک جلوگیری می کنن.

مشکی دانه

– با خاصیت ضد درد، ضد سرطان، هضم کننده غذا، کاهش دهنده پر فشاری خون باعث افزایش شیر مادران می شه و مصرف روزانه ۲ گرم مشکی دانه بلا مانعه که بهتره دانه ها له تا اثر اونا بیشتر شه. تا الان مشکلات جانبی از مشکی دانه مشاهده نشده و مصرف اون در دوران بارداری پیشنهاد می شه.

سیب زمینی

– واسه مادر مقوی و سالمه و مهم ترین اثر اون ضد درد، ضد میکروب، خواب آور، خلط آور و ادرارآور واسه کودکه.

هویج و چغندر

– این سبزیجات پر از بتاکاروتن می باشن و از طرفی در تولید شیر، این ماده به مقدار فراوون لازم می باشه. این سبزیجات هم اینکه شامل روغن های فرار و فیتواستروژن بوده که در تولید شیر مادر تاثیردارن. هم اینکه دم کرده تخم هویج به مقدار یه قاشق قهوه خوری واسه یه فنجون آب جوش، شیر رو زیاد می کنه.

گرمک

– خوردن گرمک واسه ازدیاد شیر مادر بسیار مؤثره.

ماءالشعیر

– ماءالشعیر در تولید و افزایش شیر مادر مؤثره.

نوشیدنیا

– بعضی از نوشیدنی ها مانند آب، آب هندوانه، بعضی از دم کرده ها (مخصوصا دم کرده شنبلیله یا گل بابونه) و چایا که شامل لاکتوژن می باشن به تولید شیر مادر کمک می کنن. مصرف آب خود رو روزانه زیاد کنین (حدود یه لیتر روزانه) تا به حد ۲.۵ تا ۳ لیتر روزانه برسه. مادران شیرده در ساعاتی از روز زمان شیردهی احساس تشنگی بیشتری دارن چون آب مصرفی اون ها وارد شیر می شه. اینم بگیم تولید شیر مادر بستگی به مقدار مصرف مایعات نداره یعنی افزایش مصرف مایعات دلیل افزایش تولید شیر نمی شه.

زنجبیل

– زنجبیل واسه راحت سرازیر شدن شیر مادر و روان شدن اون موثره.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه
  • رابطه مصرف مواد خوراکی با کمردرد افراد
  • پیشگیری از سوزش معده با دوری از مصرف بعضی مواد خوراکی