مجله سپیده دانایی: معمولا به دنبال ازدواج، انتظار مقاربت و فعالیت جنسی به شکل طبیعی و با خواست هر دو طرف هست اما تحقیقات نشون میده که گاه مقاربت نه فقط در اولین تلاش بلکه حتی تا چند سال به تعویق میفته و گاه هیچوقت مقاربت صورت قبول نمی کنه و در اصطلاح ازدواج به وصال نرسیده شکل میگیره.

از جمله مهمترین عوامل جسمی، روانی و فرهنگی – اجتماعی موثر در بروز مشکل ازدواج به وصال نرسیده میشه به این موارد اشاره کرد:

۱- انزال زودرس

نشونه اصلی انزال زودرس، انزالی غیرقابل کنترله که قبل از انجام گرفتن رابطه زناشویی یا مدت زمان بسیار کمی پس از اون با اندازه تحریک کم و خلاف میل فرد اتفاق بیفته. این مسئله می تونه باعث نارضایتی جنسی در هر دو طرف شده و اضطراب به وجود اومده به وسیله این مشکل رو بیشتر کنه.

انزال زودرس یکی از متداولترین اختلالت جنسی در مردونه و ممکنه واسه هر مردی در برهه ای از زندگی اتفاق بیفته. بیشتر موارد انزال زودرس در اثر ترکیب عوامل جسمی، روانی و فرهنگی روی میده. از عوامل روانی موثر میشه به اضطراب، احساس گناه یا افسردگی اشاره کرد.

در بعضی موارد، انزال زودرس ممکنه به دلیل عوامل جسمی مثل مشکلات هورمونی، آسیبای جسمی یا مشکلات جانبی بعضی داروها روی دهد. فشارهای اجتماعی در مورد ایجاد رابطه جنسی در زمان و شرایط خاص (مانند شب عروسی) و وجود رسومی که به موجب اون بقیه از کارکرد زناشویی همسران خبردار میشن، از جمله عوامل فرهنگی مؤثر بر بروز این مشکل و دیگه مشکلات جنسی است. دچار شدن به این آسیب منتهی به بروز مشکلات روانی مانند اضطراب، افسردگی و سردی روابط همسران می شه، پس درمان زودتر از موعد معمولی اون پیشنهاد می شه.

۲- مشکل نعوظ

مشکل نعوظ وقتی اتفاق می افته که مرد نتونه به نعوظ لازم واسه رابطه جنسی برسه و یا نتونه نعوظ کامل خود رو که واسه رابطه جنسی لازمه، طی مقاربت حفظ کنه. این مشکل شکایت اصلی بیشتر از ۵۰ درصد مردانیه که به دلیل کژکاری جنسی تحت درمان قرار می گیرن و شایع ترین مشکل جنسی مردان بالای ۴۰ ساله. مشکل نعوظ در سراسر عمر نادره ولی نوع اکتسابی در ۱۰ تا ۲۰ درصد مردان گزارش شده و اندازه بروز اون با افزایش سن زیاد می شه. معمولا عوامل فیزیولوژیک و روانی در بروز این مشکل موثر هستن.

۳- واژینیسم

واژینیم یکی از مشکلات جنسی شایع در زنونه که از عوامل اصلی ایجاد مشکل ازدواج به وصال نرسیده هم هستش. ویژگی اصلی این مشکل انقباض غیرارادی عضلات آلت تناسبی در زنه که موجب می شه رابطه زناشویی انجام نشه.

این عکس العمل فقط به رابطه جنسی محدود نشده و ممکنه فرد هنگام مراجعه به کارشناسان زنان هم دچار این مشکل شه. این مشکل بیشتر در زنان جوون، در زنائی که نسبت به عمل جنسی نگاه منفی دارن و در زنائی که سابقه تحمل بدرفتاری جنسی یا سوءاستفاده جنسی دارن، شایع تره.

۴- میل جنسی کم کار

کمبود میل جنسی در هر دو جنس، یکی دیگه از اختلالاتیه که به ازدواج به وصال نرسیده میرسه. ویژگی اصلی مشکل میلی جنسی کم کار کمبود یا از دست دادن خیالپردازیای جنسی و میل واسه فعالیت جنسیه. میل جنسی کم ممکنه کلی باشه و همه شکلای فعالیتای جنسی رو دربر گیرد یا ممکنه موقعیتی بوده و محدود به یه شریک جنسی یا یه فعالیت جنسی خاص باشه (مثلا فرد نسبت به رابطه زناشویی میلی نداشته باشه اما نسبت به استمناء تمایل داشته باشه.)

این افراد خود واسه فعالیت جنسی پیشقدم نمی شن و در صورت اصرار همسر ممکنه با اکراه درگیر فعالیت جنسی شن. بیماریای جسمی ممکنه به دلیل ضعف، درد، مشکلات مربوط به تصویر بدنی، یا نگرانی درباره زنده موندن، تاثیر زیانباری روی میل جنسی داشته باشن. هم اینکه اندازه افسردگی در افراد گرفتار به این مشکل بیشتر از افراد عادیه.

۵- اضطراب کارکرد جنسی

رابطه جنسی به صورت طبیعی یه روند لذتبخشه اما وقتی که یکی از همسران یا هر دوی اونا در این مورد دچار استرس شه، رابطه جنسی جذاب خود رو از دست میده. اضطراب در مورد کارکرد جنسی می تونه ابعاد مختلفی داشته باشه. رسومات مربوط به ازدواج و ترس فرد از عکس العمل بقیه، فشار دور و بریا واسه رابطه زناشویی، نارضایتی فرد از ظاهر فیزیکی، ترس از رانده شدن، نداشتن اطلاعات کافی درباره رابطه جنسی، وجود نداشتن رابطه عاطفی بین همسران و دچار شدن به مشکلات اضطرابی از جمله عواملی هستن که می تونن موجب اضطراب کارکرد جنسی شن. وقتی که ما مضطرب میشیم، تغییراتی در بدن ما رخ میدن که رابطه زناشویی رو ناممکن میسازن.

۶- نداشتن اطلاعات جنسی کافی

بعضی وقتا باخبر نبودن درباره رابطه و رابطه زناشویی موجب بروز شکلای جور واجور مشکلات جنسی از جمله ازدواج به وصال نرسیده می شه. بعضی از جوانان تلاش می کننداین خلأ رو به وسیله دیدن برنامه ها و فیلمای ناجور پر کنن، غافل از اینکه با دیدن این برنامه ها فقط به اندازه اطلاعات نادرست اونا اضافه شده و شاید مشکلاتشون بیشتر می شه.

۷- عوامل فرهنگی و اجتماعی

قوانین سخت مذهبی، محدودیتای جنسی که به وسیله خونواده و جامعه اعمال می شه و هم اینکه رسومات خاص مربوط به اولین رابطه جنسی، مهمترین عوامل فرهنگی مربوط به مشکل ازدواج به وصال نرسیده هستن. بعضی از والدین به خاطر مراقبت از فرزندان خود در برابر روابط جنسی قبل از ازدواج از اوان کودکی در مورد بیریخت و بد بودن رابطه جنسی با فرزندان خود صحبت می کنن، در صورت تکرار این گفته ها، فرد اونا رو پذیرفته و به اونا باور پیدا می کنه، اینجور فردی ممکنه این باور رو به رابطه با همسرش هم گسترش داده و نتونه با ایشون رابطه جنسی برقرار کنه. همونطور که قبلا گفته شد، فشارهای اجتماعی به خاطر هر چی زودتر روی دادن مقاربت جنسی و اعلام اون به دور و بریا هم می تونه به مشکلات جنسی منجر شه.

۸- نداشتن حریم خصوصی

در شهرهای کوچیک و مناطق دهاتی هنوز بعضی از همسران با والدین تو یه خونه زندگی می کنن. زندگی در خونه مشترک، موجب می شه که زن احساس کنه زندگی ایشون بدون حریم خصوصیه. پژوهشا نشون دادن از جمله خصوصیاتی که دلیل از دست دادن یا از دست دادن احساسات جنسی می شه، احساس نداشتن حریم خصوصیه.

۹- ترسای غیرواقعی

ترس یکی از هیجانای طبیعیه که ما تجربه می کنیم. این عکس العمل به ما کمک می کنه هنگام روبرو شدن با خطر عکس العمل مناسب (جنگ یا فرار) نشون بدیم اما وقتی که ترس به دلیل یه موضوع خیالی یا واقعه ای که وجود تهدیدکننده ای نداره به وجود میاد، ما با ترس غیرواقع بینانه روبرو هستیم.

براساس یافته های پژوهشا مهمترین ترس دیده شده مربوط به مشکل ازدواج به وصال نرسیده در مردان ترس از شکست و در زنان ترس از درد به هنگام اولین مقاربت جنسیه. از اونجایی که معمولا مردان باید واسه شروع رابطه جنسی پیشقدم شن و بیشتر کنترل، رابطه هم در دست اوناس، به وجود اومدن ترس از شکست در مردان طبیعیه. ترس از درد در زنان هم ممکنه در اثر داستانای شنیده و باورهای غلط درباره اولین مقاربت جنسی به وجود اومده باشه.

۱۰- روابط جنسی بینظم قبلی

مبادرت به فعالیتای جنسی عجیب قبل از ازدواج هم می تونه موجب پایین اومدن اعتماد به نفس جنسی فرد شده و منتهی به ناتوانی ایشون در ایجاد رابطه جنسی بهنجار شه. این مخصوصا در آدمایی که به ارضای جنسی از راه استمنا عادت کردن و مردانی که تجربه فعالیت جنسی همجنس گرایانه داشتن، بیشتر مشاهده می شه.