آکایران :ماهنامه سپیده دانایی – زهره شیرافکن*: «نه ماهه که ازدواج کردم، نمی تونم رابطه کامل داشته باشم. حدود دو سال ازدواج کردم و هنوز باکره هستم. این مشکل بدجور رو اعصابم تاثیر گذاشته. کارم شده گریه. چون واقعا من و شوهرم عاشق هم هستیم. هول و ترس دارم زندگیم خراب بشه.». «من ۹ ساله ازدواج کردم و واژینیسموس دارم دارم و هنوز دخول نداشتیم. دیگه نمی دونم جواب خونواده ها رو چی بدم واسه بچه دار نشدن.»
اینا فقط بخشی از دل گویه های زنانیه که به مشکل واژینیسموس دچار هستن. پای هر مطلبی که درباره واژینیسموس در اینترنت قرار داره، نظرهای زیادی نوشته شده. ادما از نقاط جور واجور ایران به داشتن این مشکل اقرار کردن و دردناک تر این جاست که اینا تنها اون دسته از افراد هستن که به اینترنت دسترسی دارن و مهم تر از اون نام مشکل خود رو می دونن. چه بسیار آدمایی که گیج و مبهم مونده ان که این چه دردیه که اونا دچار اون هستن و چه بسا شرم دارن حتی اونو با زنان دیگه مطرح کنن.

: ازدواجای به وصال نرسیده!

بنا : واژینیسموس که در فارسی گاه از اون با اصطلاحات «ازدواج به وصال نرسیده» یا «درد و ترس شدید از نزدیکی» یاد می کنن، انگار مشکل جنسی در زنان اشاره داره، اینطوری که هنگام عمل دخول، عضلات کف لگن زن به طور ناخواسته دچار انقباض می شه و این انقباض مانع از انجام عمل دخول می شه. این انقباض هم اینکه ممکنه هنگام انجام معاینه زنونه هم اتفاق بیفته. البته این انقباض ناخواسته و ناخودآگاه هستن.
 در بیشتر موارد مخصوصا وقتی که قراره عمل دخول واسه بار اول انجام بشه زن از نظر منطقی مشکلی با عمل دخول نداره، علاقه و عشق لازم بین همسران هست، حتی زن تموم مراحل قبل از دخول در رابطه جنسی رو طی می کنه و برانگیخته هم می شه، اما تنها هنگام عمل دخول این انقباض عضلانی به طور کامل غیرارادی و به دور از اختیار و کنترل فرد اتفاق میفته طوری که خود زن متعجب می شه.
شکلای جور واجور واژینیسموس
زنان ممکنه در هر سن و مرحله ای از زندگیشون، واژینیسموس رو تجربه کنن. واژینیسموس می تونه در طیف زیادی ظاهر شه. از غیرممکن بودن دخول تا دخول توأم با ناراحتی، درد یا سوزش، و همه اینا از انقباضای مهبلی غیرارادی سر میگیره. این مشکل براساس زمان شروع و بروز اون به دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم می شه. در واژینیسموس اولیه زن در اولین تجربه جنسی دچار انقباض واژن می شه طوری که عمل دخول نمی تونه انجام شه و مرد گویی با دیواری جلوی واژن مواجه می شه.
در واژینیسموس ثانویه ممکنه زن پس از داشتن رابطه جنسی کامل همراه با لذت و بدون درد واسه ماه ها و چند سال به دلیل بعضی مشکلات پزشکی یا روانی و عاطفی دچار درد و انقباض موقع دخول شه تا جایی که حتی ممکنه دخول غیرممکن شه. از جمله دلایل روانی عاطفی در واژینیسموس ثانویه داشتن مشکلات ارتباطی با همسر و نبود صمیمیت و اعتماد لازم نسبت به اونه.
دلایل بروز واژینیسموس
دلیلای مختلفی می تونه باعث مشکل دخول همراه با درد و یا غیرممکن شدن دخول بشه.
* دلایل جسمی
از جمله دلیلای جسمی موثر در این موضوع میشه به وجود بعضی عفونتا، بیماریای پوستی در ناحیه تناسلی و لگن، بعضی عملای جراحی، وجود زائده در عضو جنسی، خشک بودن ناحیه تناسلی مخصوصا در دوران یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی اشاره کرد.
* دلایل روانی
اون چه در بحث واژینیسموس و مخصوصا واژینیسموس نوع اول که کلا عمل دخول نمی تونه انجام شه مهمه دلایل روان شناختی مربوط به این پدیده هستن. بعضی تجربه ها و پدیده های روان شناختی منتهی به «جلوگیری جنسی» در فرد می شن که یکی از دلیلای عادی در ایجاد واژینیسموسه. از جمله دلایل روان شناختی که در به وجود اومدن این مشکل تاثیر دارن عبارتند از:

تابو بودن امر جنسی: این موضوع می تونه در خونواده هایی که نگاهی سرکوبگرانه و منفی به مسایل جنسی دارن شکل بگیره. این نگاه منفی باعث می شه از همون کودکی یه جور احساس گناه و باوری نادرست نسبت به مسایل جنسی در دختر شکل بگیره و بعد ممکنه در آدمایی که حساستر هستن در بزرگسالی به طور ناخودآگاه به صورت واژینیسموس بروز کنه و مانع انجام عمل جنسی در اونا شه.
نبود آموزش جنسی یا آموزش جنسی نادرست در دوران کودکی: دریافت نکردن آموزش جنسی مناسب در هر دوره سنی و مخصوصا در کودکی یکی از عوامل مهم در تشکیل این اختلاله. کودک وقتی آموزش جنسی درست و مناسب با سن خود دریافت نمی کنه واسه پیدا کردن پاسخی واسه کنجکاویای جنسی خود به سراغ همسالانش یا منابع نامعتبر میره.
 در پچ پچهایی که کودکان درباره مسایل جنسی دارن بعضی وقتا ممکنه دخترها مطالب نادرستی رو مثلا درباره شب زفاف به همدیگه انتقال بدن که  بعضی وقتا ترسناکه و فقط هیجان جنسی رو در اونا بوجود میاره. مثلا ممکنه بعضی دختران تصور واقعی از شب زفاف نداشته باشن و فکر کنن همراه با درد و رنج بسیاره و چه بسا همین آگاهی کم یا نادرست بعدا در رابطه جنسی اونا مشکل بسازه و باعث جلوگیری جنسی در اونا شه.
تجربه جنسی ناجور در کودکی: در بعضی موارد فردی که در کودکی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و تروماها و آسیبای جنسی در اون بوجود اومده ممکنه در بزرگسالی موقع عمل جنسی به طور ناخودآگاه حس بدی نسبت به عمل جنسی یا همسرش پیدا کنه و باز به طور ناخودآگاه اونو جانشین فرد متجاوز بدونه و این درگیری ذهنی، خود رو به شکل انقباض در عضلات مهبل و جلوگیری از دخول نشون بده. البته باید توجه داشت حتی فردی که خود مورد تجاوز نیستش اما تماشاگر صحنه های خشن جنسی بوده هم ممکنه دچار واژینیسموس شه.
درمانا موفقیت آمیزند
خبر خوش واسه زوجای که از این مشکل رنج می برن اینه که واژینیسموس به عنوان مشکل جنسی زنونه ای شناخته می شه که احتمال درمان موفقیت آمیز اون بسیار بالا هستش. خیلی از مطالعاتی که درباره واژینیسموس انجام شده نشون دادن که ۹۹ درصد افراد گرفتار روند درمان خود رو با موفقیت گذروندن.
از اون جا که واژینیسموس مشکل جنسی ایه که بیشتر ریشه های روان شناختی داره و کرد جسمی، درمانایی در هر دو بعد از طرف کارشناسان هر بخش پیشنهاد شده. از جمله درمانای جسمی میشه به پروتز درمانی و تزریق بوتاکس اشاره کرد.
در پروتز درمانی هدف باز کردن کم کم واژنه. اینطوری که از پروتزهایی در سایزای جور واجور از کوچیک تا بزرگ (و به اندازه اندازه طبیعی آلت) مرد به مرور استفاده می شه تا واژن کم کم به ورود شیئی به درون خود عادت کنه. بعضی وقتا قبل از انجام این تمرینات فرد واسه به دست آوردن آمادگی بیشتر از تمرینای تن آرومی هم استفاده می کنه.
درمان جدیدتر، تزریق بوتاکسه. اینطوری که با تزریق بوتاکس در ناحیه تناسلی، عضلات این قسمت واسه یه مدت دچار یه جور بی حسی و فلج شدن و شل شدن می شه. البته به دلیل تازه بودن این روش درمانی هنوز از مشکلات احتمالی اون اطلاعات دقیقی در دست نیس. در این روش درمانی فرد باید هر شش ماه یا یه سال درمان رو تجدید کنه.

همونجوریکه گفته شد وجه دیگه و درواقع وجه ریشه ای این مشکل بعد روان شناختی اون هستش. وقتی در درمان به سراغ این وجه بریم درمان به صورت ریشه ای تری انجام می گیره و احتمال برگشت مشکل از بین میره. روان شناس که باید تخصص رابطه زناشویی تراپی هم داشته باشه به گفت و گو با فرد دچار این مشکل می پردازه و دلیل پیدایش این موضوع رو در اون جست و جو می کنه.
ریشه این مشکل می تونه یک یا چند مورد از دلیلای روانشناختی ای باشه که در بالا ذکر شد. این مشکل می تونه در دو یا سه جلسه درمان شه و البته بعضی وقتا بسته به دلیلایی که در پیدایش اون موثر هستن تا پنج یا شش جلسه هم به طول برسه. اما کلا تو یه مدت کوتاه و تعداد جلساتی کم درمان می شه.
نکاتی درباره درمان
وقتی با یه مشکل جنسی مواجه هستین بهتره به کلینیکای سلامت جنسی مراجعه کنین. چون که در این کلینیکا معمولا یه تیم از متخصصین این بخش هستن و مشکل رو از زوایای جور واجور مورد بررسی قرار میدن. مثلا هم دکتر و متخصص زنان هست و هم روانپزشک و روان شناس. این تیم با همدیگه در تماس هستن تا مشکل رو از بعدی که واسه اون مناسب تره حل و درمان کنن.
اگه می خواین واسه مشکل جنسی خود پیش روان شناس برید، تلاش کنین پیش روان شناسی برید که تخصص رابطه زناشویی تراپی داشته باشه. اینطوری نتیجه بهتری میگیرین.
به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که واژینیسموس اختلالی نیس که به خودی خود و با گذشت زمان برطرف شه. اگه اینجور مشکلی دارین حتما با مراجعه به متخصص به دنبال درمان اون برآیید.
پشتیبانی و همراهی همسر در روند درمان و اگه لازم شد حضور اون در جلسات درمانی کمک بسیار موثری بر روند درمان این مشکل داره. مردی که همسرش دچار این اختلاله حتما باید این نکته رو مهم بدونه که این مشکل به طور کامل به طور غیرارادی در همسرش اتفاق میفته. پس اصلا نباید همسرش رو در بروز این مشکل مقصر بدونه.
* کارشناس ارشد مشاوره خونواده

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت