: یه ازدواج ناموفق چه نشونه هایی داره و  اثرات و نتیجه های اون کدوما هستن؟

اثرات یه ازدواج ناموفق

افراد متاهل معمولاً از افراد مجرد سالم تر هستن. این رو تحقیقات نشون میده. اما اونایی که در روابط پر از ناراحتی و مشکل هستن ممکنه از همه ناسالم تر باشن. در تحقیقی که در ژورنال سلامت و رفتار اجتماعی در امریکا به چاپ رسید، مشخص شده که ازدواجایی که پر از مشکل و انتقاد هستن، خطر بروز مریضی قلبی رو بالا می برن.

محققان از اطلاعات ۱۱۹۸ زوج استفاده کردن و عوامل خطرزای شناخته شده واسه حملات قلبی و سکته و سابقه مریضی قلبی رو با کیفیت روابط این زن و شوهرا مقایسه کردن. اگه مجردین و تصور می کنین یافته های این تحقیق به درد شمانمی خوره، شایدً اشتباه می کنین. بااینکه این تحقیق فقط روی زوجایی که ازدواج کرده بودن بررسی کرده اما تحقیقات نوین دیگه نشون میدن که دوران نامزدی هم می تونه موجب بهبود سلامتی شه .

اثرات یه ازدواج ناموفق بر سلامت جسم

هرچند اثرات هر دو وضعیت ممکنه بعد از ماه عسل و رفتن زیر یه سقف از بین بره. چیزی که همه تحقیقات نشون میده اینه که روابط، در هر شکلی که باشه، واسه اینکه بتونه سلامت شما رو بهتر کنه، باید رابطه ای موفق و خوشحال باشه.

این تحقیق که روی زوجای متاهل انجام شد مشخص کرد که کسائیکه در روابط استرس زا هستن (و با معیارهای کیفیت مربوط به نزدیکی، رضایت احساسی، اندازه وقتی که در طرف با هم می گذرونن و اینکه چند وقت یه بار می تونن درمورد نگرانیای خود با هم حرف بزنن، مشخص می شه) بیشتر در برابر دچار شدن به مریضی قلبی قرار دارن – مخصوصاً درمورد زنان و اونا که سن شون بالاتره.

استرس نه فقط فشارخون رو بالا می بره بلکه به اندازه کافی هورمون هاتون رو بر هم می ریزه که ایمنی بدنتون کم شده، دچار افسردگی شده و چاقتان کنه. پس چیکار باید کرد؟ باید رابطه ای که باعث ناراحتی مون می شه رو ترک کنیم یا واسه درست کردن اون بیشتر تلاش کنیم؟

راه حل

بعضی روابط بیشتر از اون خراب هستن که بشه درستشان کرد. اما آدمها معمولاً نمی دونن که چقدر می تونن بر سلامت طرف مقابلشون اثر بذارن. کریستین پرولکس، مولف یه تحقیق روی روابط دراز مدت که در ژورنال روانشناسی خونواده به چاپ رسیده، فهمیده که کسائیکه در روابط و ازدواجای موفق هستن، با بالا رفتن سن بسیار بیشتر از افراد مجرد و طلاق گرفته یا بیوه ،احساس سلامتی می کنن.

اون میگه زن و شوهرا باید بدونن که رفتارشون با طرف مقابل تا حد خیلی بالایی بر سلامت خودشون و اونا اثر داره. اگه می خواین کاری کنین که وقتی سنتون بالاتر رفت، سلامت باشین، باید به همون اندازه ای که در باشگاه ورزشی تلاش می کنین واسه بهتر کردن رابطه تون بکوشید.

یکی از بهترین نکات در این مورد اینه که با همدیگه مهربون باشین، از دشمنی و توهین کردن به همدیگه دوری کرده و از همه اینا مهمتر نقاط مثبت همسرتون رو ببینین. بدجنس نباشین. این اصلاً کار خوبی نیس و ممکنه نه فقط به مرگ رابطه تون بلکه به خطر افتادن سلامتی هر دو شما منجر شه.

مردمون

.

منبع : hidoctor.ir