: تا حالا به آدمایی برخورده اید که میگن؛ ما با ناشناس وصلت نمیکنیم؟! این افراد دقیقا همانایی هستن که فکر می کنن عقد دختر عمو با پسر عمو رو در آسمانا بسته ان. ازدواج فامیلی امتیازات و مشکلات خاص خودشو داره و هیچکی نمی تونه بگه این سبک از به طور کامل بده یا به طور کامل خوبه. در ادامه می خوایم به مسائلی در مورد امتیازات و معایت ازدواج فامیلی بپردازیم. با ما همراه باشین.

ازدواج خویشاوندی در مردمون غرب آسیا، جنوب هند و شمال آفریقا خیلی طرفدار داره و حدود ۵۰ -۲۰ درصد از ازدواجا رو شامل می شه. در ایران هم تو یه مطالعه، میانگین کلی ازدواجای فامیلی حدود ۶/۳۸ درصد تخمین زده شده و شایع ترین شکل اون ازدواج بین اقوام درجه اول مثل دخترخاله و پسرخاله یا دخترعمو و پسرعموه

ازدواج خویشاوندی پدیده ایه که عمیقا ریشه در فرهنگ بعضی جوامع داره. این روش ازدواج در مردمون غرب آسیا، جنوب هند و شمال آفریقا محبوبیت زیادی داشته و حدود ۵۰-۲۰ درصد از ازدواجا رو شامل می شه. در ایران هم تو یه مطالعه میانگین کلی ازدواجای فامیلی حدود ۶/۳۸ درصد تخمین زده شده و شایع ترین شکل اون ازدواج بین اقوام درجه اول مثل دخترخاله-پسرخاله و دخترعمو-پسرعمو و… است. تفاوتایی در گسترش و مدلای جور واجور این نوع ازدواج براساس مسائل قومی، مذهبی، نژادی و ناحیه جغرافیایی و حتی شیعه یا سنی بودن افراد هست و باحال اینکه درصد بالایی از ازدواجای فامیلی در بخش مرفه جامعه دیده می شه اما این ازدواجا مشکلاتی به دنبال داره طوری که در سال ۲۰۱۰میلادی در ۲۵ ایالت آمریکا ازدواج خویشاوندی درجه اول به دلیل گسترش مشکلات و ناهنجاریای ژنتیکی منع شد و در ۶ ایالت دیگرتحت شرایط خاصی مثل سن بالا یا نازایی یکی از دو طرف یا هر دو یا ارائه گواهی مشاوره ازدواج معتبر اجازه انجام اون داده شد. حتی در بعضی مناطق اجازه یه ازدواج فامیلی در خونواده صادر می شه اما از ازدواج فامیلی دوم در همون خونواده جلوگیری می کنن.

امتیازات ازدواج فامیلی

بعضی تحقیقات جامعه شناختی نشون داده ثبات زندگی زناشویی در ازدواجای فامیلی به دلیل سازگاری و همخوانی بیشتر بین همسران و خونواده هاشون بیشتره. هم اینکه افراد فامیل به دلیل رفت و اومد و دوستی بیشتر با همدیگه شناخت بهتر و بیشتری از اخلاق، کارا و رفتار هم دارن و همین شناخت احتمال انتخاب گزینه مناسب جهت ازدواج رو بالاتر می بره.

از اونجا که همیشه نگرانی و نگرانیایی واسه زنان در مورد نبود تامین و پشتیبانی اونا در مورد مسائل مالی و سلامت در زندگی هست، فکر می کنن ازدواج خویشاوندی پشتوانه محکم تری نسبت به قوانین موجود در جامعه واسه حفظ وضعیت و دفاع از حقوق اوناس. در بعضی موارد این باور هست که ازدواج فامیلی باعث تحکیم پیوندهای خانوادگی و اتحاد بین اعضا و تشکیل فرصتای عالی واسه انتقال ارزشای فرهنگی خونواده و موندگاری اون طی نسلای متمادی در خونواده می شه. در ازدواجای فامیلی مذاکرات قبل از ازدواج در مورد مسائل مالی بیشتر خیلی راحت انجام میشه و مقدمات و لوازم ازدواج مانند مهریه، جهیزیه و مراسم عقد و عروسی با تسهیلات و هزینه کمتری جفت و جور می شه.

ازدواج فامیلی

یکی دیگه از دلایل اصرار بعضی به ازدواج با یکی از اعضای فامیل، اینه که خونواده ها و به خصوص والدین دختر خانوما بهتر می دونن دخترشون به جای ازدواج با ناشناس و زندگی در محلی دور از دسترس اونا با فردی از اقوام ازدواج و تقریبا اونا زندگی کنه و از لذت ملاقات و حضور نوه هاشون بهره مند شن. علاوه بر اینا، خیلی از خونواده های متمول بهتر می دونن با ازدواج خویشاوندی اموال و داراییای خود رو درون خونواده نگه دارن و نسل به نسل انتقال بدن.

بعضی از تحقیقات نشون دهنده اینه که طلاق و جدایی در ازدواجای خویشاوندی کمتره. البته حقیقت این مطلب بیشتر از اونجا ناشی می شه که طلاق در ازدواجای فامیلی سخت تر از ازدواجای دیگه انجام میشه چراکه با جدایی دو نفر از هم، بیشتر کل روابط خانوادگی تحت الشعاع قرار میگیره و ممکنه باعث از هم پاشیده شدن یه فامیل شه، پس در بیشتر موارد در صورت ایجاد اختلاف، بزرگان و ریش سفیدان بین زن و شوهر داوری و آشتی و صلح رو بین اونا برقرار می کنن.

مشکلات ازدواج فامیلی

اول اینکه احتمال دخالت دور و بریا در زندگی زن و شوهر در ازدواجای فامیلی بیشتر از بقیه ازدواج هاست و دامنه این دخالتا معمولا گسترده تر و بالاتر از خونواده های درجه ۱ دوطرفه و بیشتر به کل فامیل کشیده می شه. مراقبان بهداشت و سلامت و کارشناسان علم ژنتیک، خطر بیماریای مادرزادی انتقال یافته به فرزندان رو در مقابل تموم امتیازات بالقوه اجتماعی-اقتصادی ازدواجای فامیلی مهم و جدی حساب می کنن و در مورد اون اخطار میدن.

در ازدواجای فامیلی در مقایسه با بقیه ازدواجا اندازه باروری و تولد کمی بالاتره و اندازه سقط فرق بارزی نداره. مرده زایی و مرگ نوزاد از جمعیت عمومی بالاتر و گسترش مشکلات بین تولد حدود ۳-۲ درصد بیشتر از نوزادان حاصل از ازدواج غیرفامیلیه. هرچند شاید این فرق درصدی کم باشه اما با احتساب آمار موالید هرساله عدد زیادی به دست میاد.

دلیل بالا بودن مشکلات مادرزادی از این قراره که وقتی که ژن مخصوص مریضی در پدران و اجداد مشترک زن و شوهر وجود داشته باشه و از یه طرف به مادر و از طرف دیگه به پدر منتقل شه و این ژن مخصوص هم از پدر و هم از مادر به کودک به ارث برسه، در نتیجه تجمع این ژن در بچه احتمال بروز و شدت اون مریضی بیشتر می شه.

ضرورت غربالگریدر خیلی از تحقیقات روی رابطه

نشانگان داون (یه جور عقب موندگی ذهنی) با ازدواج خویشاوندی تمرکز شده و یافته های نشون داده خیلی از ازدواجای فامیلی باعث می شه فرزندان متولدشده عقب افتاده باشن. البته هر ازدواج فامیلی ای این نتیجه رو نمی ده. آمار نشون میده احتمال تولد کودکان معلول، ناقص و گرفتار به نابینایی و ناشنوایی، مشکلات خونی و ناهنجاریای استخوانی، صرع، مشکلات ذهنی و یادگیری و عقب موندگی رشد در ازدواجای فامیلی بیشتره.

رابطه بین ازدواجای خویشاوندی با بیماریای پیچیده با شروع تاخیری مانند دیابت، قلبی-عروقی، فشارخون بالا، اسکیزوفرنی(جنون) و سرطانا مبهمه و به تحقیقات بیشتری واسه کنترل عوامل زیاد دخالت کننده در نتیجه مطالعه نیاز داره. با اینکه به دنیا اومدن کودک مریض یا خراب و ناقص در ازدواجای فامیلی یه احتماله اما با در نظر گرفتن مشکلات زیاد به وجود اومده به وسیله اون و زندگی سخت و دردناک این کودکان باید واسه کاهش این احتمال کارایی انجام گیرد. از اونجا که وجود یه مریضی در پدران و اجداد مشترک همسران باعث بروز مریضی در نسلای بعد می شه، مراجعه به کارشناسان علم ژنتیک و جفت و جور شجره نامها و انجام آزمایشای لازم قبل از ازدواج و تستای غربالگری بین بارداری، از ارکان مهم واسه کاهش احتمال تولد بچه مریض در ازدواجای فامیلیه چراکه آزمایشای مرسومی که امروزه واسه افراد در آستانه ازدواج انجام می شه، فقط امکان بروز تالاسمی رو بررسی می کنن در حالی که بررسیای بیشتری در این مورد لازمه.

.

منبع : hidoctor.ir