: ازدواج خوشحال می تونه کلید یه قلب سالم باشه

: با در نظر گرفتن یه مطالعه جدید به وسیله محققان دانشگاه پیتزبورگ PA یه ازدواج خوشحال ممکنه خطر دچار شدن به بیماریای قلبی و عروقی رو کم کنه. خیلی از تحقیقات در رابطه بین ازدواج و سلامتی قلب انجام شده. در ماه مارس سال جاری یه مطالعه نشون داد که زنان مجرد با احتمال بیشتری در اثر بیماریای قلبی می میرن.

با در نظر گرفتن مطالعه نویسنده توماس کاماراک استاد روانشناسی در دانشگاه پیتزبورگ، دلایل روز افزونی در دسته که کیفیت ازدواج، خطر بیماریهای قلبی عروقی ( CVD ) کم می کنه.
محققان ۲۸۱ نفر از بزرگسالان میانسال سالم که ازدواج کرده بودن مورد موشکافی قرار دادن.
محققان به این نتیجه رسیدن که زن و شوهر متاهل خوشحال و دارای تعامل مثبت، ممکنه خطر دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی رو در اونا کم بشه.
در طول ۴ روز تعامل بین شرکت کنندگان و شرکای خود، که در هر ساعت تحت نظر قرار گرفتن و به شرکت کنندگان در تعاملات خود امتیاز مثبت یا منفی داده شد.
ضخامت شریان کاروتید افراد – با اندازه گیری ضخامت عروق خونی بزرگ در گردن که خون دارای اکسیژن رو به سر و گردن عرضه می کنه نشون داده شد که کلفت شدن شریان کاروتید می تونه دلیل تصلب شرائین شه و تجمع پلاکای چربی در سرخرگا، خطر CVD رو زیاد می کنه. یافته های این مطالعه که تازگیا در مجله پزشکی روان تنی منتشر شده، نشون داد که شرکت کنندگانی که تعاملات منفی با شریک زندگی خود داشتن شریان کاروتید کلفت تر داشتن و محاسبه شده که این افراد در مقایسه با افراد دارای تعامل مثبت با شریک زندگی خود در خطر ۸.۵ درصد بالاتر CVD قرار داشتن.
این یافته ها در تموم گروه های سنی، نژاد، جنس و سطح آموزش و پرورش موافق بود.

روابط عاشقونه زناشویی نقش مهمی در سلامت کلی فرد بازی می کنه.

نویسنده Nataria جوزف، که تازگیا فوق دکترای خود در دانشگاه پیتزبورگ رو کامل کرده عقیده داره که نتیجه های این یافته ها بالاتر از خطر CVDه. روابط عاشقانه زناشویی و جدی نقش مهمی در سلامت کلی بازی می کنه اون میگه. پروسهای اجتماعی، زیستی، روانی در تعامل واسه تعیین سلامت جسمی هستن.
نه فقط این قلبه که ممکنه از ازدواج بهره مند شه بلکه تو یه مطالعه در سال ۲۰۱۳ که در مجله انکولوژی بالینی به چاپ رسیده نشون میده آدمایی که گرفتار به سرطان تشخیص داده شدن ازدواج به احتمال زیاد در اونا، منتهی به زندگی طولانی تر در مقایسه با بیماران گرفتار به سرطان که ازدواج نکرده ان می شه.

مطالب در رابطه

  • فواید فیبرهای غذایی در بیماریهای قلبی عروقی
  • رژیم غذایی در تصلب شرائین ( آترواسکلروز )
  • درد قفسه سینه چیه؟
  • فواید شکلات چیه؟

 

 

 

منبع :