مجموعه: دوران سالمندی

ازدواج سالمندان اصطلاح سرپیری و معرکه گیری نیس‎

 

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: سالمندان بیشتر از اینکه به پول و مال نیازمند باشن، به توجه، احساسات انسانی، تکریم و احترام نیاز دارن که این نکته مهم در آیات جور واجور قرآن کریم هم مورد تاکید قرار گرفته.

 

موسوی چلک، با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که در ایران به دلیل ترکیب جمعیتی اون، در چند سال گذشته بیشتر به اون پرداخته شده و حتی نگرانیایی ایجاد کرده و منتهی به توجه سیاستگذاران در برنامه هاشون شده، موضوع «سالمندی» است گفت: یکی از مشکلات سالمندان، رفاه و تامین اجتماعی و هم اینکه سلامت و مراقبتای لازم در این دورانه. یکی دیگه از مشکلات سالمندان که به دلیل تغییر ساختار خونواده و گرفتاریای فرزندان به وجود اومده و کمتر به اون توجه جدی شده، دیده نشدن و تامین نیازای عاطفی و روانی این قشره.

 

ایشون در ادامه با اشاره به اینکه موضوع مهم دیگه، به دوران «قبل از سالمندی» برمیگرده اضافه کرد: در مصوبه شورای ملی سالمندان که براساس قانون برنامه سوم پیشرفت تدوین و تصویب شده، بیشترین دقیق شدن و فوکوس کردن روی افراد پس از ۶۰ ساله. در حالی که سیاستای کشور باید در جهت داشتن سالمندی با نشاط تعریف شه و واسه رسیدن به این مهم باید از کودکی واسه داشتن یه پیری با نشاط برنامه ریزی شه. شاید آسیب سیاستای کلان کشور همین نکته س که برنامه ریزیا به بعد از دوران سالمندی برمیگرده، اما واسه قبل از اون برنامه ای موجود نیس.

 

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران ادامه داد: حضور پدربزرگا و مادربزرگا یا پدر و مادران پیر در خونواده ها، کارکردهای اجتماعی خیلی از اجتماعی کردن فرزندان و نوه ها گرفته تا بسترهایی که اونا واسه مشارکتای اجتماعی یا دورهمی اعضای خونواده ایجاد می کنن یا حتی احترام و اعتماد به نفس و عزت روانی که به خونواده میدن، بوجود میاره که از جمله کارکردهای مهم سالمندی تلقی می شن.

 

چلک ادامه داد: باید قبول کرد که امروز، با جمعیت سالمندی بیشتری مواجه هستیم که در آینده ای نه خیلی دور این جمعیت به دلیل نوع نگاه هایی که در کشور به بچه نیاوردن – به جای فرزندآوری – هست، بیشتر و بیشتر می شه. در سیاست کلی جمعیت هم مواردی نوشته شده اما در عمل واسه این بخش اتفاق مشهودی که بتونه ترکیب و درصد جمعیت سالمندی رو عوض کنه، موجود نیس.

 

ایشون در ادامه با تاکید بر این نکته که باید سیاستای اجتماعی واسه دوران سالمندی تعریف شه گفت: در بخش سالمندی، سیاستایی به صورت پراکنده هست، اما سیاست کلان و منسجمی در این بخش هنوز تعریف و تدوین نشده. با وجود اینکه علاقه مندی حاکم بر کشور، موضوع فرزندآوری و توجه به افزایش جمعیت کودکانه، اما از طرف دیگه، باید توجه کرد که سیاستایی که واسه افزایش جمعیت هست، خیلی به موضوع سالمندی و افزایش جمعیت سالمندان در حال و آینده نمی پردازه که همه این مباحث هم وابسته به مسائل اقتصادی نیس و نوع نگاه جامعه و کشور به زندگی، فرزندآوری، پرورش بچه یا سبک زندگی در اون اثرگذاره، اما واقعیت اینه که جمعیت سالمندی نیازمند سیاست گذاریای اجتماعیه.

 

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه با بیان اینکه نگاه جدی به استانای کشور در این بخش حیاتی و مهم حساب می شه، گفت: الان ۱۱.۵ درصد جمعیت استان گیلان بالای ۶۰ سال هستن، طبیعتا اولویتای برنامه ریزی در این استان با استان دیگه با درصد متفاوتی از جمعیت سالمندی، فرق داره، درحالیکه باید سیاست گذاری کلان و منسجمی در این بخش طراحی شه، باید واسه هر کدوم از استانا هم سیاستای جدا از هم، بومی شده و منطقه ای تعریف شه تا اولویتا و نیازای همه استانا متناسب با ساختار جمعیتی اونا پیش بینی شه.

 

ازدواج نکردن سالمندان تفکر درستی نیس‎

 

چلک ادامه داد: در بحث سالمندی پویا یا چیزی که غرب «Active Agene» می نامد، باید سیاست گذاری و اجرا در کنار هم روش زوم بشه. در شرایطی که امروز، جنبه های جور واجور سالمندی در کشور شناخته شده، باید ضمن سیاست گذاریا، در بخش اجرا هم وارد شیم تا دست کم ۱۰ سال دیگه به شرایط سیاستی و اجرای مورد نظر امروز، برسیم.

 

: نباید فراموش شه که هممون در قبال بزرگان و ریش سفید و گیسو سفیدان مسوولیت داریم. افزایش مسوولیت پذیری جامعه و فرزندان، دلیل می شه تا از افزایش مراکز نگهداری سالمندان مخصوصا نگهداری شبانه روزی جلوگیری شه. شک نداشته باشین واسه هیچ انسانی، هیچ مکانی، جای «خونه» رو نمی گیره که این محل، یه سری از خاطرات و یادگاران گذشته واسه افراده و همین خاطراته که از آسیبای روانی به افراد مانع می شه.

 

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: در بخش سالمندی، نکته ای که باید به اون توجه شه، علاوه بر امتحان سلامت جسم، امتحان شاخصای رفاه و شاخصای روانی اجتماعی در جمعیت سالمندیه. درحالیکه تا به امروز حتی یه بار هم این شاخص در کشور امتحان نشده که یکی از زیرشاخهای اون، «زندگی مشترک یا ازدواج» است.

 

چلک اضافه کرد: مطمئنا فلسفه تشکیل خونواده و ازدواج، انتخاب شریک زندگیه تا مکمل همدیگه باشن. در کار ازدواج، مقاومتای فرهنگی مخصوصا درباره زنان در کشورمون هست. شاید ازدواج مردان سن و سال دار راحت تر پذیرفته می شه اما این واسه زنان خیلی راحت پذیرفته نمی شه.

 

: البته بعضی وقتا مخالفتایی با ازدواج مردان سن و سال دار از ناحیه فرزندان اونم به دلیل تقسیم ارث فرد سن و سال دار صورت میگیره. اما باید قبول کرد که ازدواج در دوران سالمندی ضمن دور کردن سالمندان از تنهایی می تونه موجب نشاط و جست و خیز، کاهش افسردگی، تنهایی و گوشه گیری اونا شه.

 

ازدواج سالمندان اصطلاح «سرپیری و معرکه گیری» نیس و کارکردهای مثبت این نوع ازدواج، اونقدر فراوانه که نباید به جنبه های منفی و کم اون حتی فکر کرد.

 

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: این پسندیده، حتی می تونه نقش عالی واسه همسران اجرا کرده و اونا می تونن نیازای عاطفی و روانی همدیگه رو تامین کرده و انگار از همدیگه مراقبت کنن. پس، ازدواج نکردن سالمندان تفکر درستی نیس. شاید آدما در دوره جوونی خواسته های متفاوتی از بحث ازدواج دارا باشن، اما در دوران سالمندی، این نیازها به گونه دیگری تعریف می شه و ازدواج و انتخاب همسر در این دوران، می تونه به عنوان انتخاب یه همراه، همدل و همدم باشه و احساس بودن و حضور در اجتماع و خونواده رو واسه سالمندان تداعی کنه.

 

چلک در ادامه گفت: تصور می کنم جلوگیری و جلوگیری اجتماع، خونواده یا فرزندان از ازدواج سالمندان باید کاهش پیدا کنه. باور دارم که این نوع از ازدواجا اتفاقا بعضی وقتا به انسجام بیشتر خونواده و فرزندان کمک می کنه و دورهمی خانوادگی رو بیشتر و پویاتر می کنه. مهر و محبت نیاز همیشگی آدما هستش و به سن وابسته نیس چون بعضی وقتا محبت و نیازای عاطفی رو هیچ فردی جز همسران نمی تونن واسه همدیگه تامین کنن.

 

ایشون در آخر گفت: ازدواج سالمندان اصطلاح «سرپیری و معرکه گیری» نیس و کارکردهای مثبت این نوع ازدواج، اونقدر فراوانه که نباید به جنبه های منفی و کم اون حتی فکر کرد.

  

 .

منبع :