ازدواج سالمندان پسندیده ترین پدیده اجتماعیه‎

 

وقتی از کار و فعالیت فارغ شده ای و بچه ها هم دیگه بزرگ شده و هر یک به دنبال کار خود رفته ان، در این شرایط اگه فردی نباشه که روزات رو با اون پر کنی و از ملال دقایق و ثانیه ها به اون پناه ببری، حتی در مواقع مریضی و احتیاج به دادت برسه و همدم و همدمت باشه، پیری و کهنسالی به کابوسی تکراری و اجباری تبدیل میشه.

 

هر سالمندی ممکنه به دلایلی تنها باشه. در ادامه این مطلب، نکات زیادی درباره ازدواج در دوران سالمندی مطرح می شه.

  

نظر یه مددکار خونه سالمندان این ازدواج هیچ خطری نداره

یه مددکار سالمندان که در آسایشگاه کهریزک کار می کنه درباره ازدواج سالمندان میگه: «بدون هیچ شرایطی این عمل خداپسندانه رو تایید می کنم. در درجه اول این ازدواج چون در سنین بالا و بین افراد با تجربه اتفاق میفته، هیچ خطر و مشکلی ایجاد نمی کنه. از طرف دیگه، با در نظر گرفتن این که همه سالمندان چه اونا که با بچه هاشون هستن چه اونا که به دلایل جور واجور بچه هاشون نمی تونن با اونا زندگی کرد یا از اونا مراقبت کنن، تنهایی و نیاز به یه همراه رو بیشتر از بقیه مقاطع زندگی خود تجربه می کنن. در شرایطی که همسر فوت کرده باشه دیگه این نیاز شدید شدن می شه و واقعا نمیشه انتظار داشت حتی با استخدام یه پرستار تموم وقت مشکلات برطرف شه؛ البته درباره مشکل این ازدواجا، بعضی مطرح می کنن در این سن هر دو طرف پیر هستن و به قول معروف به فردی نیاز دارن که از خودشون مراقبت کنه و در این شرایط، نمی تونن بار یکی دیگه رو هم به دوش بکشن در حالی که همون طور که گفتم این نیاز فقط جسمی نیس و همین که شما تصور می کنین کس دیگه ای هم در خونه حضور داره که در شرایط اضطرار می تونه به دادتان برسه کافیه و اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین حضور این فرد باعث پرشدن فضای خالی عاطفی و افزایش روحیه و انگیزه می شه.

  

نظر یه روان شناس

 

تنهایی به افسردگی سالمندان منجر می شه

بالاترین جایگاه، روان شناس در این باره میگه: «تنهایی یا احساس تنهایی آثار بسیار عمیقی بر جای میذاره و حتی بر اندازه خوردن غذا و متابولیسم و تغییرات بیولوژیکی هم موثره. سالمندان بدون منابع دوباره دوستی هستن چون بیشتر اونا کار نمی کنن و موقعیت ایجاد روابط دوستانه در فضای کار رو ندارن و دوستان هم سن و سالشون رو هم انگار از دست دادن؛ این مسئله تنهایی اونا رو زیاد می کنه. مهم ترین ویژگی دوره سالمندی، تنهایی و احساس تنهاییه. مرد یا زنی که در چرخه زندگی، خونه خود رو تنها آشیانه ای خالی می بینه، به ازدواج نیاز داره چون که نتیجه این احساس تنهایی ،افسردگیه. بهتره واسه خیلی از سالمندان که از نظر جسمی نیاز جوری زیادی به بقیه ندارن و فقط از نظر روانی احساس تنهایی می کنن به جای استخدام پرستار به عنوان همدم، شرایط ازدواج رو جفت و جور و اونا رو واسه یه ازدواج موفق تشویق کنیم. بعضی هنجارهای جامعه طوری تعریف شده که اگه یه زن سن و سال دار قصد ازدواج داشته باشه خیلی قبول کردنی نیس اگه این یه هنجاره و ضدارزش نیس. زنا از نظر روان شناختی خیلی بیشتر از مردها به پشتیبانی نیاز دارن و در برابر آسیبای بیشتری هستن واسه همینه که باید گفت این قانون به طور کامل غلطه. مسئله مهم در ازدواج سالمندی، جبهه گیری فرزندان و نگاه اونا به ازدواج یکی از والدین مخصوصا مادرانشانه. فرزندان اینجور سالمندانی باید بدونن که در تحقیقات زیادی ثابت شده ازدواج سالمندی، استرسای اونا رو کمتر می کنه و سالمندانی که در این دوره از زندگی شون ازدواج کردن، عمر طولانی تری دارن.»

  

نظر یه جامعه شناس

 

ازدواج سالمندان پسندیده ترین پدیده اجتماعیه

دکترالستی، جامعه شناس هم ازدواج سالمندان رو بدون هیچ قید و شرطی، یکی از پسندیده ترین پدیده های اجتماعی می دونه و میگه: «ازدواج سالمندان فی نفسه واسه استواری خونواده و از تنهایی درآوردن افراد و کامل کردن آدما چیزی نیکوست. عرف ما واسه افراد سالمندی که تا حالا ازدواج نکرده ان یا اونا که همسراشون رو از دست دادن حقی قائل نمی شه که این یه نقطه ضعف و تفکر ارتجاعیه. با در نظر گرفتن این که یکی از اصلی ترین عوامل انگیزشی واسه ازدواج در سنین جوونی، نیاز بیشتر از اندازه و غریزه قوی جنسیه به خاطر همین بدیش اینه درصد خیلی از ازدواج ها تحت تاثیر اون و بدون دید دیگه شرایط لازم واسه ازدواج انجام میشه و جنبه های جور واجور زندگی انسانی مانند تفاهم، عاطفه، بخشش، محبت و… تحت تاثیر قرار میگیره. مشاهده ازدواجایی که مبنای اصلی اون چیزی جز جاذبه جنسیه می تونه توجه به وجود جنبه های دیگه و احساس نیاز به اون جنبه ها رو در آدما برانگیزد و جوانان هم می آموزند که می تونن در زندگی دو نفره و زناشویی به ابعاد متفاوتی از انسانیت توجه و به اون تاکید کرد و حتی بنای بنیان خونواده رو بر اونا استوار کرد.»

 

منبع: سلامت نیوز

 پدربزرگا و مادربزرگا بخونن

  • افزایش خطر مرگ و میر سالمندان با کمبود مصرف ویتامین D

  • الفبای ورزش در دوران سالمندی

  • تخریب قوای ادراکی در سالمندان

  • محققان به این نتیجه رسیدن: جاماندگی مغز سالمندان از مغز جوانان همیشگی نیس!

  • روزای زندگی با موهای سپید

  • سالمندان نیاز کمتری به خواب دارن

.