: ازدواج با زن تحصیل کرده و باهوش برشیوه زندگی ، طول عمر و سلامت مردان اثر میذاره

: ازدواج با زن تحصیل کرده و باهوش برشیوه زندگی ، طول عمر و سلامت مردان اثر میذاره –

تحقیقات جدید نشون میده مردانی که با زنان تحصیلکرده و با ضریب هوشی بالا ازدواج می کنن عمر طولانی تر و زندگی بهتری دارن.

مردها تصور می کنن که باهوشی اونا واسه بهره مندی از یه زندگی مطلوب کافیه اما این مسئله به تنهایی کافی نیس چون محققان تازگیا کشف کردن که هوش و تحصیلات یه مرد در کیفیت زندگی ایشون نقشی نداره اما عوضش زنان باهوش می تونن باعث افزایش طول عمر و سلامت شوهران خود شن

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  به نقل از  تایمز ، محققان این بررسی فکر می کنن زنائی که دارای تحصیلات بالاتر هستن بیشتر از دیگر زنان از رژیمای غذایی سالم، درمانای پزشکی و رعایت نکات بهداشتی باخبر هستن و به خاطر همین می تونن کیفیت زندگی همسر و فرزندان خود رو به طور زیادی بهتر کنن.

محققان می گن دلیل اینم استفاده بیشتر زنان از هوش شون هم جهت با سالم بودنه. این زنان واسه خود و همسران شون برنامه غذایی خوبی تدارک می بینن و بیشتر مراقب عاداتی هستن که به خطر افتادن سلامت می شه هرچند بیشتر مردانی که باچنین زنائی ازدواج می کنن قدر نشناس بوده و از با احتیاط بودن زیادتر از اندازه اونا گله مند هستن.

زنان به طور سنتی بیشتر از مردان وظایف خونه و خونواده رو به دوش میکشن و به خاطر همین اندازه تحصیلات زنان بیشتر از مردان روی کیفیت زندگی موثره. مثلا اگه زنان اطلاعات کافی در مورد مواد غذایی و خواص اون دارا باشن می تونن رژیم غذایی سالم تری واسه خونواده خود جفت و جور کنن و اینطوری به سلامت اعضای خونواده کمک کنن.

زنائی که تحصیلات بالاتری دارن هم اینکه اطلاعات کامل تری در مورد داروها و مسائل بهداشتی دارن می تونه کمک بسیار موثری به پیشگیری از بیماریا در میان اعضای خونواده کنه.

این تحقیق با به کار گیری مطالعه ای که در سال ۱۹۹۰ روی بیشتر از ۵/۱ میلیون سوئدی که بین ۳۰ تا ۵۹ سال سن داشتن انجام شد.

این مطالعه که نزدیک به ۱۳ سال زمان برده بود دلیلای جورواجور مرگ رو که شامل سرطان، بیماریای قلبی و سکته و مانند این بود بررسی می کرد. این تحقیق که در نشریات بیماریای عفونی به چاپ رسیده نشون میده در مورد زنان اندازه تحصیلات بالاتر تاثیر خیلی بیشتری روی بهبود زندگی مردان و افزایش طول عمر اونا داره، این در حالیه که در مورد مردان اندازه درآمد ماهانه اهمیت بیشتری واسه داشتن زندگی بهتر داره، البته هوش مردان هم می تونه بر سرحالی همسران و طولانی شدن زندگی شریک زندگی اونا اثر داشته باشه.

تحقیقات نشون میده درآمد مناسب مردان می تونه اندازه مرگ ومیر رو هم واسه زن و هم واسه خود مرد کم کنه. این بررسیا نشون میده مردانی که با زنان دارای تحصیلات دبیرستانی ازدواج می کنن نسبت به مردانی که با زنان دارای تحصیلات دانشگاهی ازدواج می کنن ۲۵ درصد بیشتر دچار مرگ زودرس می شن. زنان تحصیلکرده سریع تر متوجه مریضی در بین اعضای خونواده و همسر خود می شن و نسبت به مسائل پزشکی توجه بیشتری نشون میدن.

تحصیلات زنان روی مرگ ومیر خودشون هم تاثیر بسیار بالاتری داره طوری که زنان دارای تحصیلات دانشگاهی نسبت زنان دارای تحصیلات مدرسه ای ۵۳ درصد بیشتر در خطر مرگ زودتر از موعد معمولی هستن.

پروفسور الن ماریون دیویس از دانشکده بهداشت عمومی انگلستان در این باره گفت: «این تحقیقات نشون میده روش زندگی، طول عمر، سلامت و تحصیلات تا چه حد به همدیگه وابسته هستن. به خاطر همین میشه با بالا بردن سطح عمومی تحصیلات تو یه جامعه طول عمر رو زیاد کرده و جامعه ای سالم تر داشته باشیم.

 

هم اینکه در تحقیقی که به وسیله دانشگاه ملی استرالیا به انجام رسیده بود هم نتیجه های برابری در این مورد به دست اومد. این محققان متوجه باشن ازدواج کلا اندازه رضایت از زندگی رو زیاد می کنه. اندازه این افزایش در مردان بسیار بیشتراست طوری که مردان بعد از ازدواج به اندازه ۱۳۵ درصد بیشتر نسبت به دوران مجردی خوشحال تر هستن. هر چند این آمار در مورد زنان کم تره طوری که اندازه افزایش رضایت اونا نزدیک به ۵۴ درصد بود.

 

در این تحقیقات هم اینکه مشخص شد به ازای هر سالی که به تحصیلات زنان اضافه می شه اندازه رضایت و شادی مردان از زندگی مشترک نزدیک به ۸ درصد زیاد میشه، اینطوری میشه گفت مردی که با یه زن لیسانسه ازدواج کنه نسبت به مردی که با زنی با تحصیلات غیر دانشگاهی ازدواج کنه ۳۲ درصد شادتره.

 

با اینکه این تحقیقات نشون میده این موضوع در مورد زنان صادق نیس و تحصیلات مردان اثر زیادی در رضایت زنان از زندگی نداره، بلکه عامل مهم در این مورد سطح و منزلت اجتماعی، موفقیت و موقعیت شغلی و اندازه درآمده.

.

منبع :