ازدر طب ایرونی بهترین جانشین شیر مادر چیه؟

طب سنتی

در طب ایرونی بهترین شیر و سازگارترین شیر با طبع هر نوزاد، شیر مادر اونه

ممکنه شمام به هر علتی مانند مصرف بعضی داروا نتونین به نوزادتون شیر خودتون رو بدین و مجبور شید از شیره های کمکی استفاده کنین. در این صورت اگه بخواین از شیری غیر از شیر خشک استفاده کنین لازمه بدونین که چه نوع شیری واسه بچه شما خوب و مناسبه. در این مطلب تلاش کردیم به این سوال از دیدگاه طب ایرونی جواب بدیم که اگه مادری نتونست شیر خودشو به نوزاد بده چه شیری واسه تغذیه نوزاد اون مناسب تره.

بهترین شیر واسه نوزاد، شیر گاو

در طب ایرونی بهترین شیر و سازگارترین شیر با طبع هر نوزاد، شیر مادر اونه. نه فقط در طب ایرونی بلکه در طب مدرن هم محققان به این نتیجه رسیدن که بهترین شیر واسه رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن نوزاد، شیر مادره و واسه هر نوزاد شیر مادر خودش مناسب ترین شیر از بین شیرهاست. اما در صورت نیاز از شیر پستانداران دیگه هم میشه استفاده کرد. البته در این شرایط باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که شیر حیوونی که مدت بارداری اون تقریبا زمان بارداری آدم باشه از نظر تغذیه واسه نوزاد آدم مناسب تره. پس شیرگاو که مدت حاملگی اون نه ماهه، واسه تغذیه آدم و مخصوصا کودکان مناسب تره. شیر بز و گوسفند نسبت به شیرگاو، در اولویتای بعدی قرار دارن.

از بین شکلای جور واجور شیر حیوانات بهترین شیر، شیر گاو جوون و چاقه

مواد موجود در شیر

کلا هرشیری مرکب از سه بخش مختلفه: مائیت(بخش آبی) و جبنیت( بخش پنیری) و دسومت(بخش چربی) که هر یک مزاج مخصوصی داره. طبیعت شیردر کل و بدون توجه به نسبت اجزای اون، گرم و تره. اما هر چقدر اجزای اون عوض شه ممکنه مزاج اونم عوض شه. در کل شکلای جور واجور شیر مقوی، چاق کننده و واسه رشد نوزادان و کودکان بسیار مناسبه. تغییر مزاج شیر هم به نوع حیوان وابسته و هم به نوع تغذیه و حرکت حیوان. مثلا شیر حیوونی که در دشت و نیزار به چه دلیل می کنه بخش آبی بیشتری داره و شیر حیوونی که در کوه ها به چه دلیل می کنه سبک تره.

مقایسه شکلای جور واجور شیر

لابد واسه شمام این سوال پیش اومده که با در نظر گرفتن این تغییرات بهترین شیر کدامه؟ از دید طب ایرونی شیر خوب قوام معتدل داره، سفید و صافه، طعم شیرین داره و طعم و بوی بد نمی ده. از بین شکلای جور واجور شیر حیوانات بهترین شیر، شیر گاو جوون و چاقه که سالم باشه، هیچ گونه مریضی نداشته و اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین در مراتع چریده باشه. چون بدن حیواناتی که جنب و جوش کمتری دارن، مواد زاید و فضولات بیشتری داره که می تونه از راه شیر به آدم منتقل شه. شیر حیوونی که نوزادش از دنیا رفته یا سقط شده یا اینکه خودش بسیار لاغر و مریض باشه هم مناسب نیس. شیر گاو مزاج معتدل تری نسبت به بقیه حیوانات داره و واسه آدم مناسب تره اما شیر گوسفند غلیظ تره و چربی و جبنیت بیشتری داره، پس هضم اون واسه نوزاد سخت‎تره. شیر شتر رقیق تر از شیر گاوه و نسبت به بقیه شیره ها گرم و خشک تره و بیشتر تشنگی بوجود میاره. شیر بز معتدل ترین شیرهاست و از شیرگاو لطیف تره و اثرات اون تا حد زیادی مانند شیر گاوه و در بیشتر وقتا به جای اون به کار میره. پس در کل و کلا شیر گاو واسه نوزادان بهترینه اما بد نیس که انتخاب شیر واسه کودکتون هم با در نظر گرفتن مزاج اون انجام شه. البته یادتون نره که حتما شیر رو از جاهایی جفت و جور کنین که از نظر آلودگیای میکروبی بررسی می شن و حتما اونو به قدر کافی بجوشونین.

هر نوزاد شیر مادر خودش مناسب ترین شیر از بین شیرهاست

شکلای جور واجور شیر در طب سنتی

نکات کاربردی در مصرف شیر

یادتون باشه مصرف زیاد شکلای جور واجور شیر به خصوص شیر بز واسه کسائی که مزاج سرد و تر دارن مناسب نیس. پس بهتره مزاج اونو با گرم کردن و اضافه کردن گلاب، عسل، دارچین، زنجبیل و عسل اصلاح کنن. روش اصلاح شیر اینه که به اندازه یه چهارم مقدار شیر به اون آب اضافه کنن و بجوشونن تا آب اضافه شده تبخیر شه. درزمان جوشیدن میشه به شیر دارچین، زنجبیل، گلاب و عسل اضافه کرد.

نکته دیگه درباره مصرف شیر در بزرگسالان اینه که به کار گیری اون به صورت ناشتا و باشکم خالی پیشنهاد نمی شه. بهترین زمان به کار گیری شیر در بزرگسالان کمی قبل از خواب و به شکل گرم و اصلاح شده با عسل و زنجبیل است. شیر و شیر برنج نه فقط به خوش رنگ شدن پوست و رنگ صورت کمک می کنه، می تونه به بهتر شدن خواب به خصوص در سالمندان کمک کنه.

.

منبع : pezeshk.us