:  

: ازتباط آلودگی هوا با مریضی آسم در کودکان

مریضی آسم از جمله بیماریای التهابی ریه می یاشد و با تاثیر گذاشتن بر راه جریان هوا که وظیفه حمل هوا به داخل ریه رو رو دوش داره، باعث نازک شدن و تورم این راه می شه و فرد رو دچار تنگی نفس و خس خس سینه می کنه.

*صدای مخفی مریضی آسم پشت سرفه و خس خسای آدما

براساس گفته کارشناسان بخش قلب و ریه، در بعضی از افراد آسم فقط کمی باعث ناراحتی اونا می شه در حالی که در دیگه افراد این مریضی شدید بوده و اونا رو دچار مشکلات جدی و هم اینکه حملات شدید آسم می کنه؛ هرچند درمان کامل مریضی آسم کشف نشده اما می شه با راه هایی این مریضی رو کنترل کردن و شدت اونو کم کرد.

علائم و نشونه های مریضی آسم هم از نظر شدت و هم از نظر شکل علائم در بین افراد فرق داره،  یه فرد ممکنه  فقط موقع ورزش دچار حملات آسمی شده و یا همیشه در خطر این حملات باشه.

علائم و نشونه های مریضی و حملات آسم شامل تنگی نفس، سفت شدن قفسه سینه و یا درد در قفسه سینه، مشکل در خوابیدن به دلیل تنگی نفس، سرفه و یا خس خس، صدای سوت یا خس خس هنگام بازدم، حملات سرفه که موقع سرماخوردگی، آنفلوانزا و به وسیله ویروسای تنفسی شدیدتر می شن.

*تصور پنداشتن آسم، به عنوان یه مریضی خطرناک غلطه

سید حمیدرضا معزی درباره این مریضی اعلام کرد: این مریضی بر خلاف تصور بیشتر مردم یه مریضی خطرناک نیس و مبتلایان می تونن با پیروی از دستورات پزشکی و مصرف منظم دارو، مریضی رو خیلی درمان کنن.

ایشون اضافه کرد: بعضی افراد فکر می کنن سرفه کردن می تونه ارثی باشه و نشونه مریضی ریه ها نیس. این تصور به طور کاملً اشتباهه. چیزی به نام عادت موجود نیس؛ هیچ فرد سالمی نمی تونه بگه از بچگی عادت به سرفه کردن دارم. این سرفه ها نشونه آسمه.

فوق تخصص ریه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: افراد گرفتار به بیماریای قلبی ـ عروقی، فشار خون و بقیه بیماریای زمینه ای اگه با سرفه، به خاص سنگینی قفسه سینه مواجه هستن، حتماً باید واسه بررسی وضعیت ریه خود به دکتر مراجعه کنن، چون هیچ کدوم از این بیماریا نمی تونن باعث علائم نامبرده شن و احتمال ابتلای فرد به آسم بالاست.

*۹۰ درصد بیماران تنفسی به آسم ناچیز گرفتار هستن

با در نظر گرفتن درصد گسترش دچار شدن به آسم، روبرو شدن و درمان به موقع این مریضی نیاز به تابوشکنی داره، به گفته کارشناسان هنوز خیلی از بیماران و والدین نسبت به مصرف اسپری به وسیله خود یا کودک باورهای غلطی دارن؛ اونا می ترسن به مصرف اسپری عادت یا بقیه اونا رو در زمان مصرف ببینن.

اسپری دارویی مشابه قرصه و تنها مزیتش اینه که به صورت مستقیم وارد ریه ها می شه، با بهبود مریضی، اندازه مصرف اونم کم یا حتی قطع می شه.

معزی با بیان اینکه ترسم از آسم در جامعه به اندازه ای بالاست که بنده به عنوان دکتر به مریض میتونم بگم به حساسیت تنفسی گرفتار شده، اما جرئت نمی کنم بگم گرفتار به آسمه، ادامه داد: چون مریض شروع به گریه و زاری، ناراحتی و غصه خوردن می کنه، اگه ۹۰ درصد بیماران به آسم ناچیز گرفتار هستن و مشکل خاص و حادی ندارن.

*عکس العمل دور و بریا بیماران گرفتار به آسم عذاب آوره

براساس گفته کارشناسان مریضی از هر یک جور که باشه واسه فرد گرفتار رنج آوره، به خصوص اگه مریضی کرد خارجی داشته باشه؛ آسم هم از جمله مریضی هاییه که به گفته مبتلایان واکنشای دور و بریا واسه اونا بسیار عذاب آوره.

متأسفانه پائین بودن سطح آگاهی میان بعضی مردم باعث شده اونا در برابر سرفه های افراد گرفتار به آسم عکس العمل نادرستی نشون بدن، چون که فکر می کنن بر اثر این سرفه ها امکان ابتلای اونا هم به آسم هست، اگه آسم یه مریضی التهابیه و منشأ اون ویروسی نیس که بتونه مسری باشه؛ بیشتر این واکنشا باعث ابتلای مبتلایان به افسردگی، اضطراب و بقیه ناراحتیای روحی می شه.

 اما یکی دیگه از مسائل پربحث در مورد مریضی تنفسی آسم در آدم، وجود داشتن این مریضی در بین ورزشکارانه؛ ورزش واسه مبتلایان به آسم می تونه یه رقابت حساب شه چون بعضی از فعالیتای ورزشی دلیل شدید شدن علائم آسم مانند خس خس، سرفه، تنگی نفس و چیزای دیگه ای به جز اینا می شن.

*تهدید جدی آسم شغلی به شاغلان  درگیر با آلودگی

ورزشکاران فعال در خیلی از رشته های ورزشی مانند غواصی زیر دریا در رابطه هستن، البته نکته مهم اینجاس که ورزشا واسه بهبود مریضی آسم به افراد گرفتار به اون کمک می کنه.

خسرو آگین در گفت وگو با خبرنگار فارس در مورد افزایش آسم در ورزشکاران اعلام کرد: مریضی آسم می تونه به صورت سرفه های ممتد و تنگی نفس خود رو نشون بده که معمولاً بیشتر بیماران با مشاهده این علائم به کلینیکا مراجعه می کنن، گروهی از بیماران بیشترً با روبه رو شدن با بعضی عوامل مریضی شون شدید شدن می شه.

ایشون با بیان اینکه به طور مثال خانمایی که دارای ریه های تحریک پذیر هستن هنگام تنفس بو و ذرات گرد و غبار در فضای آشپزخانه یا استشمام بوی شویندها، دچار حملات و تنگی نفس می شن، اضافه کرد: از عواملی که در شدید شدن این مریضی تأثیرگذار هستن میشه به سیگار کشیدن و هم اینکه فعالیت در محیطایی که دارای آلاینده های محیطی هستن اشاره کرد؛ باید گفت آدمایی که در محیط کارشون آلودگی هست در خطر دچار شدن به مریضی آسم هستن که در اصطلاح به مریضی اونا آسم شغلی می گیم.

*رویش آسم ورزشی از ورزشکاران نوجوون تا قهرمانان

این فوق تخصص ریه ادامه داد: بخشی از بیماران هنگام مراجعه به دکتر، در توضیح حال خود می گن: در حال ورزش کردن دچار تنگی نفس میشیم که این موضوع در ورزشایی مثل کوه نوردی، هاکی روی یخ، اسکیت، که در محیط سرد مرطوب انجام می شن، بیشتر مشاهده می شه و در این ورزشا احتمال حملات آسم هست، به این مریضی در اصطلاح آسم ورزشی می گیم.

ایشون در آخر گفت: این نوع از آسم بیشتر در سنین پائین و نوجوونی مشاهده می شه که بخشی از ورزشکاران و حتی قهرمانان رشته های ورزشی به این مریضی گرفتار می شن.

اما یکی از مهم ترین عللی که می تونه در به  وجود اومدن مریضی آسم مؤثر باشه رابطه با مستقیم با آلودگی هوا در کلان شهرها هستش، آلودگی هوا در کلان شهرها طی چند سال گذشته با روند کاهش آلاینده ها همراه بوده اما باید توجه داشت که همین اندازه هم می تونه واسه دستگاه تنفسی آدم ضرر داشته باشه.

*سهم ۳۰ درصدی آلودگی هوا در آسم

های کودکان

در سالای گذشته محققان ثابت کردن که آلودگی هوای به وجود اومده به وسیله ماشینا و کارخانه ها، دلیل کلی شروع حملات آسمه، ۳۰ درصد از آسمای کودکان به دلیل آلودگی هوای شهری شروع می شه؛ تحقیقات نشون میده آلودگی هوا باعث ایجاد مریضی آسم در افراد سالم می شه.

براساس آمار معتبر پیک  دچار شدن به آسم طی ده های گذشته در ایران در سال ۱۳۹۲ اتفاق افتاده که بیش ۴۷۰ هزار نفر بودن، از سال ۱۳۹۰ تا الان هم مرگ بر اثر آسم در ایران رو به زیاد شدنه، از طرف دیگه تعداد مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان بوده.

هم اینکه از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۴ تماشاگر افزایش مرگ و میر در آقایون و کاهش مرگ و میر در بین زنان هستیم،  هم اینکه تعداد مرگ و میر در اثر مریضی آسم در میان افراد پیر و بالای ۷۰ سال بیشتر از رده های سنی دیگه س.

*ماسکای مناسب روزای آلوده رو بشناسین!

حسن الله صادقی در گفت وگو با خبرنگار فارس اعلام کرد: آلودگی هوا باعث شدید شدن بیماریای انسدادی ریه از جمله آسم، COPD می شه آلودگیای هوا حملات این بیماریا رو شدید شدن و در خیلی از مواقع باعث مرگ این افراد می شه.

ایشون اضافه کرد: بیماران آسمی و گرفتار به COPD که تحتِ کنترل و درمان هستن با قرار گرفتن در برابر آلودگی هوا مریضی شون شدید شدن می شه، هم اینکه آلودگی هوا در درازمدت در ایجاد شکلای جور واجور سرطانا مؤثره و واقعا این آلودگی، کارکرد مغزی، سیستم اکسیژن، ریه ، قلب و کلا همه اعضای بدن رو درگیر می کنه.

متخصص ریه با بیان اینکه ماسکای N95 و فیلتردار می تونه از ورود ذرات آویزون به ریه مؤثر بکنه، گفت: ز فعالیت در هوای باز دوری شه. بیماران آسمی، COPD یا کسائی که جراحی ریه انجام دادن از قرارگرفتن در این هوا دوری کنن.

با در نظر گرفتن یافته های تحقیق اینجور نتیجه گیری می شه بخشای کیفیت زندگی بیماران گرفتار به آسم شامل علائم و نشونه ها، فعالیت جسمی، کارکرد خلقی، کارکرد اجتماعی، درک از سلامتی بیماران گرفتار به آسم با همه بخشای سلامت روان اونا رابطه داره؛ پس ارائه مراقبتای خاص در بخش روان شناختی می تونه واسه این بیماران به درد بخور و موجبات پیشرفت کیفیت زندگی اونا رو جفت و جور کنه.

خیلی از مردم هنوز اطلاعات کافی رو در مورد بیماریایی مثل آسم ندارن، اگه هر ایرونی با اطلاع از علائم و راه های مقابله با هر مریضی، اطلاعات خود رو در اختیار دوستان و دور و بریا خود بذاره، امید به روند کاهش بیماریا در جوامع ایرونی افزایش پیدا می کنه.

.

منبع : hidoctor.ir